Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Ermoupolis

 

Stručný popis střediska Ermoupolis

Ermoupolis je hlavním městem ostrova Syros, je správním centrem všech kykladských ostrovů a hlavním přístavem, do 19. stol. velmi důležitým pro celé Řecko. Město leží v místech zaniklé antické osady, ve východní části ostrova Syros, sídlí zde kykladská prefektura, odvolací soud a římskokatolické i pravoslavné arcibiskupství. Pod dvěmi vrcholky s kostely ortodoxním a katolickým se ve svahu rozkládají domy, kostely, muzea a řada restaurací a taveren, samozřejmě také spousty obchůdků a krámků, kde nakoupíte různé zboží, od potravin, oblečení, suvenýrů a dárkových předmětů, po plážové potřeby.

Co v Ermoupolis

Ermoupolis bylo postaveno na kopci San Georgios na počátku 13. stol., středověkou atmosféru si uchovává dodnes, je umocněna tím, že zde není možná doprava – uličky jsou úzké a převládají schody. Kromě spousty malebných náměstíček, z nichž hlavní je Miaulisovo náměstí v centru města s honosnými budovami, monumentální radnicí  a sochou řeckého národního hrdiny, admirála Miaoulise,můžete navštívit také Městské divadlo Apollo /1861/, které je menší obdobou slavné  italské opery La Scala v Miláně.V budově radnice je umístěno Archeologické muzeum s nálezy z různých kykladských ostrovů, také je zde Kulturní centrum a Historický archív. Mezi důležité stavby v Ermiopoulis patří kostel Kimissis, v jehož interiéru je ikona od El Greka, mohutný mramorový kupolový chrám Sv. Mikuláše – Ag. Nikolaos / z 19. stol./, v nejvyšším bodě města se tyčí pravoslavný chrám Vzkříšení – Anastasis.

Město Ermiopoulis stále dýchá historií, navštívit můžete malebnou katolickou čtvrť na návrší Ano Syros, která vznikla už ve 13. stol. za benátské nadvlády, dříve šlo o samostatné městečko. Ano Syros je plné kouzelných uliček a bílých schodišť, najdeme zde jezuitský a kapucínský klášter, kostel San Tzorzi, na výšině stojí katolický biskupský kostel Sv. Jiří /19. stol./, odkud je nezapomenutelný pohled na přístav Ermoupolisu a moře. Zajímavým je pěší výlet a výstup k nejvyššímu vrcholu ostrova Syros – Pyrgosu.  I v okolí hlavního města najdeme stopy historie, cca 15 km jihozápadně leží vilová obec Possidonia, dříve Santa Maria dlla Gratis, v její blízkosti se nachází antická nekropole. Výlet můžeme spojit s koupáním u blízké přístavní zátoky Finikas, kde je řada pláží.

Dalším cílem poznávání historie na Syrosu mohou být cca 12 km severně od Ermoupolis ležící zbytky opevněné kykladské osady Kastri /1800 př. n.l./ . Západním směrem od Ermoupolis leží ženský klášter Sv. Barbary, který nabízí okouzlující výhled, navštivte také jeskyně Alithini a Plati Vouni, nebo jižní pobřeží ostrova Syros, které je plné krásných zátok s plážemi vhodnými ke koupání.

Doprava v okolí Ermoupolis

Na delší výlety z Ermoupolis se můžete dopravovat i místními autobusy nebo půjčeným autem nebo motorkou či kolem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Ermoupolis


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy