Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Syros

 

Stručný popis ostrova Syros

Kopcovitý až hornatý řecký ostrov Syros leží uprostřed severních Kyklad v Egejském moři, díky své poloze a významu námořní plavby a obchodu je správním centrem všech Kykladských ostrovů. Na ostrově Syros není žádný zdroj sladké vody, jako pitná voda se používá odsolená mořská voda, která však i po zpracování ve zdejší továrně zůstává mírně slaná, vhodnější je tedy používání balené vody z marketů. Historie ostrova Syros je dlouhá, sahá až do mladší doby kamenné, archeologické nálezy v Chalandriani - odlehlé severní části Syrosu svědčí o osídlení a existenci opevněných osad již v prehistorickém období.  Podrobné informace, fotky a další důležité věci najdete na stránce ostrov Syros detailně.

Příroda a počasí na Syrosu

Zhruba středem vnitrozemí vede horské pásmo s nejvyšším vrcholem Pyrgos /442 m n.m./, na který se jistě vydejte při svém pobytu na ostrově Syros. Pěší výstup z Ano Siros severozápadním směrem na vrchol vás za trochu námahy odmění opravdu úchvatným panoramatickým výhledem také na turisticky atraktivní pás pobřeží u měst Ermopolis – Ano Siros. Jižní a jihozápadní  pobřeží ostrova Syros je členité a vytváří několik zátok s letovisky a pěknými plážemi. Počasí v letní sezoně vychází ze středozemního klimatu, suchá oblast s vysokými teplotami vzduchu je vystavena severozápadním větrům, které ovzduší ochlazují na příjemnější hodnoty, podrobněji se počasí a teplotám v jednotlivých měsících na Syrosu věnuje stránka ostrov Syros - počasí a předpověď.

Hlavní město Syrosu

Hlavním městem ostrova Syros a zároveň správním, obchodním a kulturním střediskem všech Kykladských ostrovů je město Ermoupolis, které získalo označení Národní kulturní památka Řecka. Místní přístav byl důležitým opěrným bodem na námořní cestě mezi Malou Asií a západní Evropou, rozmach města a přístavu zabrzdil koncem 19. stol. až konkurenční přístav Pireus. Od přístavní promenády s řadou neklasicistních domů se zástavba města Ermoupolis táhne po svazích vzhůru k vrcholům dvou dominantních výšin – na jedné stojí římskokatolická katedrála Mitropolis, na druhé pak pravoslavný chrám Anastasis. Ermoupolis je opravdu bohatým centrem kultury i historie – najdeme zde Archeologické muzem, Kykladské muzeum umění, Kykladský historický archiv a Technické muzeum, kulturním unikátem je Městské divadlo Apollo a významné náboženské stavby. Podrobnější informace o hlavním městě ostrova Syros, historii, památkách, klášterech a středisku Galissas, stejně tak výpis pláží a fotografie z různých míst ostrova najdete na stránkách …… . 

Jak na ostrov Syros

Na ostrově Syros je letiště, které má pravidelné spojení s Athénami a leží cca 6 km jižně od hlavního města Emoupolis. Jiným způsobem dopravy na ostrov je pravidelné trajektové spojení. Přístav Ermoupolis je uzlovým bodem lodní dopravy v Kykladech, dostanete se tedy odtud na okolní ostrovy Andros, Mykonos, Tinos a Naxos. U východního pobřeží ostrova Syros se nachází malé ostrůvky Astro, Strongylos a Didymi s majákem, který chrání vjezd do přístavu v Ermoupolisu.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Syros

Níže je jen pár tipů, kompletní přehled hotelů najdete na stránce Syros hotely.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy