Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Skopelos

 

Stručný popis ostrova Skopelos

Ostrov Skopelos, ve starověku nazývaný Paparethos, leží severovýchodně od ostrova Euboia, je součástí severních Sporad v Egejském moři,  a přestože je v tomto souostroví 2. největší, není tak navštěvován turisty jako jiné oblasti Řecka. Cestovní ruch, který nabývá na ostrově Skopelos stále větší význam, se soustředí v půvabném hlavním městě, ovšem také kolem  zvláště jihozápadního pobřeží s krásnými plážemi. Nesmíme však zapomenout také na krásnou krajinu vnitrozemí, která nabízí bohaté možnosti pěších túr, při kterých lze s velkou pravděpodobností narazit na nějaký ten klášter nebo kostel. Můžete se také vydat po stopách filmu Mamma Mia, který se na Skopelosu částečně natáčel. Další podrobné informace, fotky a popisy památek i středisek najdete na stránce ostrov Skopelos v detailech.

Příroda a počasí na Skopelosu

Skopelos je protáhlý ostrov, severovýchodní pobřeží je strmé, tvořené břidlicí, má dostatek povrchové sladké vody a bujnou zelenou vegetaci, jediná větší zátoka je u města Skopelos.  Mírnější jihozápadní pobřeží ostrova Skopelos je poměrně málo členité, najdeme zde několik zátok s pěknými plážemi. Nejvyšším vrcholem je Delphi /688m n.m./ v centrální části pohoří. Počasí a klimatické podmínky je obdobné jako na ostatních ostrovech souostroví Sporady, informace o počasí v jednotlivých ročních obdobích a měsících najdete na stránce ostrov Skopelos - počasí a předpověď.

 

Hlavní městi Skopelos Chora

Hlavním městem ostrova Skopelos je město Skopelos, často nazýváno Chora. Obdobně jako na dalších řeckých ostrovech, město je tak malebné, že bývá s oblibou vyhledáváno umělci, zvláště pak malíři. Je zde také soustředěna administrativa, kultura i obchod celého ostrova, jde také o hlavní přístav, právě sem zamíříte trajektem nebo lodí při svém příjezdu na ostrov, neboť Skopelos nemá vlastní letiště.

Jako v každém hlavním městě zde najdete velký výběr taveren, restaurací, barů a hudebních klubů, největší centrum nákupních možností, přesto si Skopelos-Chora udržuje svou podmanivou krásu a historické jádro.  Město Skopelos leží v místech antického a byzantského správního centra, u široké přístavní zátoky. Hustá zástavba domků vystavěných na zeleném návrší s bílými fasádami a červenými břidlicovými střechami vás jistě okouzlí, procházky úzkými uličkami, schodiště a balkony plné květin vás očarují svou atmosférou. Uličky stoupají v půlkruhu vzhůru k návrší Kástro, kde se nacházejí zříceniny pevnosti a základy antické Asklépiovy svatyně /5.-4. stol. př. n.l./, také kostel /16.stol./ s dvoupatrovou zvonicí. Mírně náročný výstup na návrší bude odměněn krásným pohledem na město, přístav a modré moře.  

Skopelos - tipy na výlety

Na ostrově Skopelos se nachází celkem asi 360 kostelů, kaplí a klášterů, z toho zhruba 120 se nachází právě v hlavním městě. K nejzajímavějším se řadí kostel Sv. Athanasia /9.-11. stol./, postavený na základech antického chrámu, a kostel Sv. Michala s krásnou vnitřní dřevořezbou, ikonami a antickými náhrobními deskami. Zvláště pozoruhodné církevní památky najdeme ve východní části ostrova Skopelos – Klášter Evangelístrias /1712/ se skvělou vyhlídkou do okolí, nejstarší klášter na ostrově Metamorfosis /16. stol./, kostel patrona ostrova a 1. místního biskupa Regínose /pol. 4. stol/, kostel Zoodochos Pijí s údajně zázračnou ikonou, údajně malovanou Lukášem Evangelistou.

Velmi zajímavým může být také lodní výlet podél pobřeží ostrova. V oblasti severozápadního výběžku ostrova Skopelos  u Gourouni stojí maják a množství starých  strážních věží.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Skopelos

Níže je jen 5 tipů, kompletní přehled hotelů a ubytování najdete na stránce Skopelos hotely


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy