Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Samos - Vathy

 

Stručný popis střediska Samos - Vathy

Hlavním městem a správním střediskem řeckého ostrova Samos je od r. 1832 město Samos, nazývané také Vathy, podle jména chráněné přístavní zátoky Vathy. Město Samos se  nachází na severovýchodním výběžku ostrova. Jako ve většině hlavních měst, i v Samosu-Vathy jsou soustředěny banky, lékárny, klenotnictví, butiky , také jsou zde ubytovací možnosti, hromadná autobusová doprava, krámky a markety s potravinami, oblečením, základními potřebami i suvenýry. 

Co ve středisku Samos - Vathy

Nejrušnější část města je podél pobřežní promenády, nachází se zde centrální Pythagorovo náměstí, několik velkých kostelů např.  metropolitní chrám- sídlo biskupství, římskokatolická katedrála, Muzeum sakrálního umění, významné Archeologické muzeum. Milovníci archeologie si mohou v Archeologickém muzeu prohlédnout velmi unikátní nálezy z naleziště Heraionu, kromě jiného mramorovou sochu mladíka – 4,8 m vysoké kúros nebo sochu ženy v nadživotní velikosti. Stará část města Vathy nabízí malebné uličky, tradiční domky vystavené ve svazích nad zátokou Vathy i , množství malých obchůdků, taveren a kaváren.

Samos - Vathy a pláž

Pláž střediska Samos je oblázková, nabízí plážový servis, v okolí je několik menších zátok a pláží, které nabízí soukromí. Pláž Psili Amos patří k více turisticky vybaveným, najdete zde možnost vodních sportů a širší nabídku služeb. Noční život hlavního města Samos je velký, najdete zde kluby a diskotéky, které fungují až do rána a lákají především mladé návštěvníky.

Okolí střediska Samos - Vathy

Pokud si dosytnosti užijete procházek v uličkách města, podél nábřeží a přístavu, můžete se vydat do okolí, které nabízí spoustu možností v krásné přírodě, jen několik km od města najdete Héřin chrám, cca 5km můžete dojít ke kapli Paraskeví s baptisteriem. Pokud si půjčíte automobil, můžete se vydat také do vzdálenějších míst ostrova, za návštěvu stojí klášter Zoodochos Pigi /1756/ ležící cca 11 km severovýchodně od hlavního města, je odtud krásný panoramatický výhled, po cca 11 km západním směrem, podél severního pobřeží, dorazíte do malého přístavního městečka Kokkari. Romantické západní pobřeží je dosažitelné pouze terénními vozidly, můžete zde podnikat pěší tůry po strmých horských stezkách. I návštěva dalších turistických letovisek a pláží, archeologických nalezišť,  procházka krásným městem Pythagorion se vám vryje do paměti při vzpomínkách na krásný prázdninový pobyt na ostrově Samos.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Samos - Vathy


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy