Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Naxos

 

Stručný popis ostrova Naxos

Řecký ostrov Naxos je největší a krajinářsky nejkrásnější ostrov souostroví Kyklad. Povrch ostrova Naxos je tvořen mohutným horským pásmem vedoucím od severu k jihu ostrova s mnoha jeskyněmi, nejvyšší vrchol je Zeus /antický Drios, 1008 m n.m./. Na západě ostrova najdeme úrodnou pahorkatinu a úrodné roviny. Místní obyvatelé se velmi dobře uživí již od starověku zemědělstvím, těžbou zdejšího mramoru a smirku, také získáváním soli z mořské vody. Detailnější popis hlavního města Naxosu a jeho historických památek, možnosti ubytování ve zdejších hotelech, které nabízí české cestovní kanceláře, výčet památek, muzeí a klášterů na Naxosu najdete na stránce ostrov Naxos detailně.

Co na ostrově Naxos?

V poslední době se také rychle rozvíjí turistický ruch, neboť ostrov Naxos nabízí návštěvníkům krajinu plnou působivých protikladů – krásné písčité pláže západního pobřeží, zelená údolí i drsné hory. Milovníci antiky a středověku si na Naxosu přijdou na své, ostrov má dlouhou historii, všeobecně je považován za kultovní místo boha plodnosti, vína a veselí Dionýsa.

Hlavním městem ostrova Naxos je Naxos, nazývaný také Chora – tak jako u mnoha hlavních měst řeckých ostrovů. Dominantou Chory  je benátský hrad Kástro /1260 /stojící  nad bílými krychlovými domky vystavěnými ve svahu a také starověká 6 m vysoká mramorová brána Portara. Jako hlavní město, správní středisko a hlavní přístav ostrova Naxos má Chora velké množství kaváren, taveren a restaurací, obchůdků, butiků a krámků se suvenýry.

Naxos - počasí a klima

Návštěvníky láká také ustálené podnebí Naxosu, teploty a klima jsou podrobně popsány na stránce počasí na ostrově Naxos

Jak se na Naxos dostat?

Způsoby dopravy na ostrov Naxos jsou dva. Ostrov má vlastní menší letiště, které  se nachází u Livadi, cca 4 km jižně od hlavního města Náxos, takže se sem dostanete letecky. Anebo můžete připlout lodí – trajektové spojení je s Pireem, Attikou a také všemi sousedními kykladskými ostrovy.

Naxos - okolní ostrovy vhodné na výlety

Naxos má velmi dobrou polohu zhruba uprostřed souostroví Kyklady, proto je dobrým výchozím bodem pro poznávání dalších ostrovů : Mykonos a Delos – ležící na sever od Naxosu, Paros a Antiparos se nachází západním směrem od Naxosu, jižně pak ležící Ios a Santorini, východním směrem Koufonisia a Donousa, o něco dál je pak již Turecko.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Naxos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Naxos hotely, apartámy a studia


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy