Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Mykonos

 

Stručný popis ostrova Mykonos

Holý a horizontálně velmi členitý skalnatý řecký ostrov Mykonos spadá do souostroví Kyklady, je omýván vlnami Egejského moře a kdysi byl  jednou z nejdůležitějších obchodních stanic v západní Egidě. Ostrov Mykonos dnes patří k turisticky nejvyhledávanějším řeckým ostrovům, je oblíben především pro své krásné pobřežní pláže, je oblíben také mezi umělci různého druhu, hvězdami showbyznysu, homosexuály a movitější klientelou. Jde také o ostrov pelikánů a větrných mlýnů, barevných pláží, archeologických památek a pestrého nočního života. Nejvyšším vrcholem ostrova Mykonos, odkud je nádherný panoramatický výhled na celý ostrov je Profítis Elias /364m n.m./. Další podrobnosti o ostrově Mykonos, krásných plážích, památkách (včetně fotek) najdete na stránce ostrov Mykonos detailně.

Mykonos - historie a kultura

Mykonos je ostrov s typickou kykladskou architekturou – kostelíky, kapličky a bíle natřené krychlové domy, Mykonos bývá častým výchozím bodem pro návštěvu v antice důležitého sousedního ostrova Délos s jeho významnými archeologickými nalezišti.

Mykonos - počasí a klima

Ostrov Mykonos je suchý, zdejší půdy nejsou příliš úrodné díky nedostatku vlhkosti, povrch ostrova je hornatý, přesto nabízí příjemné klima. Více o počasí, srážkých a teplotách na ostrově si můžete přečíst na stránce Mykonos - počasí.

Hlavní město Mykonos - Chora

Hlavním městem ostrova Mykonos je Mykonos/Chora/, jde o správní centrum a zároveň hlavní přístav ostrova. Má svou typickou kykladskou architekturu, bílé krychlové domy, mnoho kostelů a staré větrné mlýny okolo mola, které chrání přístavní zátoku, Chora stojí na místě, na kterém dříve stávalo také antické město. V Mykonosu lze doporučit návštěvu Archeologického muzea, které vystavuje cenné nálezy z Rinie a Délosu, hlavní město má také Muzeum lidové kultury a umění. Zde je také vystaven vycpaný, za života  ochočený pelikán jménem Pétros, který byl více než 30 let neoficiálním symbolem a oblíbeným maskotem Mykonosu, v současnosti žije na ostrově několik mladších pelikánů, potomků slavného Pétrose.

Co na Mykonosu?

Ostrov Mykonos má svým návštěvníkům co nabídnout, oblíbená je poznávací okružní jízda ostrovem, při které navštívíte to nekrásnější na ostrově – větrné mlýny, malé vesničky a několik starých kostelů, také pozůstatky středověkého hradu Kastro. Ve staré části Kostro stojí zajímavě architektonicky řešený byzantský kostel Panny Marie Paraportianí – přímo u hradní brány, který je řešen ve čtyřech výškových úrovních. Pokud by vám to nestačilo, je možnost lodního výletu na ostrov Délos, který není trvale obydlen, je sice malý velikostí / 4 km2/, za to velký a bohatý na historické nálezy a archeologická naleziště. Cca 2 km východně od ostrova Mykonos leží skalnatý ostrov Dragoníssi s mořskými jeskyněmi, na němž žijí tuleni.

Jak na Mykonos?

Dopravit se na ostrov Mykonos můžete po moři – trajekty vyráží z Pirea a Rafiny do přístavu v hlavním městě ostrova Mykonos, letecky z Atén dorazíte na letiště, které leží cca 3 km jihovýchodně od Mykonosu-Chory.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Mykonos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Mykonos hotely, apartámy a studia


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy