Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Lesbos

 

Stručný popis ostrova Lesbos

Ostrov Lesbos je 3. největší řecký ostrov, leží ve východní Egeidě, v těsné blízkosti tureckého pobřeží, na severu ostrova je vzdálenost od Turecka jen 10 km. Ostrov Lesbos, přezdívaný ostrovem oliv, patří k nejúrodnějším oblastem Řecka, vyznačuje se mimořádnou krásou a rozmanitostí krajiny. Za zmínku stojí fakt, že v některých vesnicích na východním pobřeží církev dodnes toleruje rituální oběti zvířat. Lesbos má za sebou pohnutou historii, mnoho dochovaných památek a krásné pláže, mnohem detailněji se s ostrovem můžete seznámit na stránce Lesbos detailně, najdete zde také fotky z ostrova, informace o známých slavných rodácích a mnoho dalšího zajímavostí.

Krajina ostrova Lesbos

Do pobřeží ostrova Lesbos zasahují dva hluboké zálivy – od jihozápadu Kolos Kallonis, od jihovýchodu Kolos Jeras. Krajina ostrova Lesbos má hornatý charakter – nejvyšší hora Olympos /967 m n.m./ se nachází na jihu ostrova, ostrov vznikl sopečnou činností, i přes tyto skutečnosti má ostrov dostatek zeleně. Ostrov Lesbos má několik zajímavostí – pozůstatkem sopečné činnosti jsou termální prameny Thermi, Eftalou, Geras nebo Polichnitos, dále pak světový unikát, patřící k národním památkám – zkamenělý les na západě Lesbos.

Klima a počasí ostrova Lesbos

Klima na Lesbosu je středozemní, má nejvíce slunných dní v roce ze všech ostrovů v Egejském moři, detailní počasí v létě i zimě si můžete zjistit na stránkách Lesbos - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Hlavní město Mytilini

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, leží u jedné z přístavních zátok východního pobřeží ostrova. Mytilini je hlavním přístavem, je chráněný dlouhým molem, které je častým místem procházek. Nad taškovými střechami většinou nízkých domů se tyčí  charakteristická kupole chrámu Therápon /konec 19. stol/, ve městě je kromě jiného Muzeum byzantského sakrálního umění, Archeologické muzeum.  Mezi dnešním jižním a antickým severním přístavem se prostírá terénní sníženina, přes kterou kdysi vedl vodní kanál. Na vyvýšenině  stojí pozůstatky středověkého hradu z r. 1373, které také tvoří dominantu města. Přímo v hlavním městě najdete mnoho památek na historii ostrova, antické divadlo, zbytky antického přístavu a mola.

Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Na ostrově je půjčoven mnoho, vše je shrnuté na stránce Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Jak na Lesbos?

Cca 10 km jihovýchodně od Mytilini se nachází mezinárodní letiště, takže na ostrov se pohodlně můžete dostat letecky, ovšem nic nebrání návštěvníkům připlout po moři – ostrov má pravidelné trajektové spojení s Aténami, Soluní a Kavalou na řecké pevnině, také s mnoha okolními ostrovy, včetně lodního spojení s Tureckem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Lesbos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Lesbos hotely, apartámy a studia

Birds Bay

Birds Bay

Několik luxusních vilek je postaveno na útesu nad mořem. Je odtud úchvatný výhled na moře, na hrad Molivos, na údolí Petry s jeho skalní dominantou a na malé ostrůvky v bezprostřední blízkosti. Název Ptačí záliv je zcela přiléhavý pro tuto lokalitu, protože půvab romantického údolí a moře, které se rozprostírá pod útesem, je možné dokonale vnímat pouze z ptačí perspektivy. Do Ptačí zátoky se dostanete nejlépe autem stoupáním z Petry nebo z Anaxu. Nejbližší malá písčito-oblázková pláž je pod útesem. Další malé pláže jsou pod hotelem Clara a Alma (pláž Avlaki). U těchto pláží jsou i taverny, na pláži Avlaki si můžete pronajmout lehátka a slunečníky.

Niki Studia

Niki Studia

Nedávno zrenovovaná studia Niki Studia leží v pěkné zahradě pouhých 300 m od moře přes místní komunikaci a 300 m od centra letoviska Petra.

Julie

Julie

V letovisku Petra, přímo na nejhezčím úseku písečné pláže, se nacházejí studia Julia. Zahrada domu začíná hned za plážovou promenádou, ve vzdálenosti 50 m je nejbližší super­market, nákupní možnosti a taverny, kde můžete strávit příjemné chvíle u gyrosu nebo ouza jsou vzdálené necelých 200 m. Samotné centrum městečka Petra je od domu cca 500 m. Daleko to není ani ke kostelu Panny Marie - dominantě letoviska nebo do centra, kam se můžete vydat na procházku úzkými kamennými uličkami.

Michaelia hotel

Michaelia hotel

Velmi pěkný hotýlek Michaelia stojí u pobřežní promenády a od moře jej odděluje jen místní komunikace. Do centra městečka Petra se dostanete velmi snadno po nábřeží asi za 2 min. Budete-li pokračovat dále po pobřeží, dostanete se na hlavní písečnou pláž Petry, která je, jako většina pláží na ostrově Lesbos, oceněna modrou vlajkou EU.

Anna Maria studia

Anna Maria studia

Krásná studia Anna Maria po rekonstrukci leží v klidném místě ostrova Lesbos, cca 250 m od centra letoviska Petra. Na pláž, která je vzdálena 250 m od studií, se dostanete příjemnou procházkou přes polní cestu. Nedaleké centrum s pobřežní promenádou vybízí k posezení v jedné z tradičních taveren s výtečnou kuchyní.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy