Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Lesbos

 

Stručný popis ostrova Lesbos

Ostrov Lesbos je 3. největší řecký ostrov, leží ve východní Egeidě, v těsné blízkosti tureckého pobřeží, na severu ostrova je vzdálenost od Turecka jen 10 km. Ostrov Lesbos, přezdívaný ostrovem oliv, patří k nejúrodnějším oblastem Řecka, vyznačuje se mimořádnou krásou a rozmanitostí krajiny. Za zmínku stojí fakt, že v některých vesnicích na východním pobřeží církev dodnes toleruje rituální oběti zvířat. Lesbos má za sebou pohnutou historii, mnoho dochovaných památek a krásné pláže, mnohem detailněji se s ostrovem můžete seznámit na stránce Lesbos detailně, najdete zde také fotky z ostrova, informace o známých slavných rodácích a mnoho dalšího zajímavostí.

Krajina ostrova Lesbos

Do pobřeží ostrova Lesbos zasahují dva hluboké zálivy – od jihozápadu Kolos Kallonis, od jihovýchodu Kolos Jeras. Krajina ostrova Lesbos má hornatý charakter – nejvyšší hora Olympos /967 m n.m./ se nachází na jihu ostrova, ostrov vznikl sopečnou činností, i přes tyto skutečnosti má ostrov dostatek zeleně. Ostrov Lesbos má několik zajímavostí – pozůstatkem sopečné činnosti jsou termální prameny Thermi, Eftalou, Geras nebo Polichnitos, dále pak světový unikát, patřící k národním památkám – zkamenělý les na západě Lesbos.

Klima a počasí ostrova Lesbos

Klima na Lesbosu je středozemní, má nejvíce slunných dní v roce ze všech ostrovů v Egejském moři, detailní počasí v létě i zimě si můžete zjistit na stránkách Lesbos - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Hlavní město Mytilini

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, leží u jedné z přístavních zátok východního pobřeží ostrova. Mytilini je hlavním přístavem, je chráněný dlouhým molem, které je častým místem procházek. Nad taškovými střechami většinou nízkých domů se tyčí  charakteristická kupole chrámu Therápon /konec 19. stol/, ve městě je kromě jiného Muzeum byzantského sakrálního umění, Archeologické muzeum.  Mezi dnešním jižním a antickým severním přístavem se prostírá terénní sníženina, přes kterou kdysi vedl vodní kanál. Na vyvýšenině  stojí pozůstatky středověkého hradu z r. 1373, které také tvoří dominantu města. Přímo v hlavním městě najdete mnoho památek na historii ostrova, antické divadlo, zbytky antického přístavu a mola.

Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Na ostrově je půjčoven mnoho, vše je shrnuté na stránce Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Jak na Lesbos?

Cca 10 km jihovýchodně od Mytilini se nachází mezinárodní letiště, takže na ostrov se pohodlně můžete dostat letecky, ovšem nic nebrání návštěvníkům připlout po moři – ostrov má pravidelné trajektové spojení s Aténami, Soluní a Kavalou na řecké pevnině, také s mnoha okolními ostrovy, včetně lodního spojení s Tureckem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Lesbos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Lesbos hotely, apartámy a studia

Alma

Alma od 15990,-

Hotel Alma se nachází v klidném místě na okraji Petry směrem k Anaxosu. Komplex je postaven na překrásném vyvýšeném místě s výhledem na celou petrskou zátoku s ostrovem sv.Jiří, lze dohlédnout až do 6 km vzdáleného Molyvosu, na opačné straně je výhled na blízké hory. U bazénu můžete relaxovat na lehátku, či si posedět u poolbaru a kochat se opravdu výjimečným výhledem do okolí. Domky hotelu jsou obklopeny zelení. Pro děti je k dispozici dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami. Menší písečná pláž pod hotelem Alma má pozvolný vstup do nepříliš hluboké vody (pláž Avlaki). V blízkosti klidné pláže jsou sympatické taverny, kde můžete ochutnat místní kulinářské speciality. Večerní procházky podél moře jsou při západu slunce nezapomenutelné. Kromě vlastní Petry doporučujeme návštěvu blízkého Molyvosu a poklidného střediska Anaxos.

Anna Maria studia

Anna Maria studia

Krásná studia Anna Maria po rekonstrukci leží v klidném místě ostrova Lesbos, cca 250 m od centra letoviska Petra. Na pláž, která je vzdálena 250 m od studií, se dostanete příjemnou procházkou přes polní cestu. Nedaleké centrum s pobřežní promenádou vybízí k posezení v jedné z tradičních taveren s výtečnou kuchyní.

Coast Line studia

Coast Line studia

Nová jednopatrová vilka Coast Line má tu nejlepší polohu, kterou Vám městečko Petra může vůbec nabídnout. Stojí přímo na krásné písečné pláži. V blízkém okolí jsou taverny a obchody a do samotného srdce Petry se dostanete asi za 10 min.

Michaelia hotel

Michaelia hotel

Velmi pěkný hotýlek Michaelia stojí u pobřežní promenády a od moře jej odděluje jen místní komunikace. Do centra městečka Petra se dostanete velmi snadno po nábřeží asi za 2 min. Budete-li pokračovat dále po pobřeží, dostanete se na hlavní písečnou pláž Petry, která je, jako většina pláží na ostrově Lesbos, oceněna modrou vlajkou EU.

Theofilos

Theofilos

hotelový areál Theofilos v mírném svahu s příjemnou rodinnou atmosférou je vystavěn v tradičním letovisku Petra. Organizovaná písečná pláž s hrubším pískem (místy s oblázky) a čisté moře s modrou vlajkou jsou ve vzdálenosti cca 450 m, k dosažení přes silnici cestou malebnými uličkami letoviska. Centrum letoviska Petra, které se nachází podél pobřeží, je ve vzdálenosti cca 430 m. Zde jsou restaurace, taverny, kavárny, bary, obchody s potravinami i suvenýry. Místo je též známé kostelem Panny Marie Glikofillousy, který je postaven na vrcholku skály.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy