Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Lesbos

 

Stručný popis ostrova Lesbos

Ostrov Lesbos je 3. největší řecký ostrov, leží ve východní Egeidě, v těsné blízkosti tureckého pobřeží, na severu ostrova je vzdálenost od Turecka jen 10 km. Ostrov Lesbos, přezdívaný ostrovem oliv, patří k nejúrodnějším oblastem Řecka, vyznačuje se mimořádnou krásou a rozmanitostí krajiny. Za zmínku stojí fakt, že v některých vesnicích na východním pobřeží církev dodnes toleruje rituální oběti zvířat. Lesbos má za sebou pohnutou historii, mnoho dochovaných památek a krásné pláže, mnohem detailněji se s ostrovem můžete seznámit na stránce Lesbos detailně, najdete zde také fotky z ostrova, informace o známých slavných rodácích a mnoho dalšího zajímavostí.

Krajina ostrova Lesbos

Do pobřeží ostrova Lesbos zasahují dva hluboké zálivy – od jihozápadu Kolos Kallonis, od jihovýchodu Kolos Jeras. Krajina ostrova Lesbos má hornatý charakter – nejvyšší hora Olympos /967 m n.m./ se nachází na jihu ostrova, ostrov vznikl sopečnou činností, i přes tyto skutečnosti má ostrov dostatek zeleně. Ostrov Lesbos má několik zajímavostí – pozůstatkem sopečné činnosti jsou termální prameny Thermi, Eftalou, Geras nebo Polichnitos, dále pak světový unikát, patřící k národním památkám – zkamenělý les na západě Lesbos.

Klima a počasí ostrova Lesbos

Klima na Lesbosu je středozemní, má nejvíce slunných dní v roce ze všech ostrovů v Egejském moři, detailní počasí v létě i zimě si můžete zjistit na stránkách Lesbos - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Hlavní město Mytilini

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, leží u jedné z přístavních zátok východního pobřeží ostrova. Mytilini je hlavním přístavem, je chráněný dlouhým molem, které je častým místem procházek. Nad taškovými střechami většinou nízkých domů se tyčí  charakteristická kupole chrámu Therápon /konec 19. stol/, ve městě je kromě jiného Muzeum byzantského sakrálního umění, Archeologické muzeum.  Mezi dnešním jižním a antickým severním přístavem se prostírá terénní sníženina, přes kterou kdysi vedl vodní kanál. Na vyvýšenině  stojí pozůstatky středověkého hradu z r. 1373, které také tvoří dominantu města. Přímo v hlavním městě najdete mnoho památek na historii ostrova, antické divadlo, zbytky antického přístavu a mola.

Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Na ostrově je půjčoven mnoho, vše je shrnuté na stránce Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Jak na Lesbos?

Cca 10 km jihovýchodně od Mytilini se nachází mezinárodní letiště, takže na ostrov se pohodlně můžete dostat letecky, ovšem nic nebrání návštěvníkům připlout po moři – ostrov má pravidelné trajektové spojení s Aténami, Soluní a Kavalou na řecké pevnině, také s mnoha okolními ostrovy, včetně lodního spojení s Tureckem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Lesbos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Lesbos hotely, apartámy a studia

Theofilos

Theofilos od 9990,-

hotelový areál Theofilos v mírném svahu s příjemnou rodinnou atmosférou je vystavěn v tradičním letovisku Petra. Organizovaná písečná pláž s hrubším pískem (místy s oblázky) a čisté moře s modrou vlajkou jsou ve vzdálenosti cca 450 m, k dosažení přes silnici cestou malebnými uličkami letoviska. Centrum letoviska Petra, které se nachází podél pobřeží, je ve vzdálenosti cca 430 m. Zde jsou restaurace, taverny, kavárny, bary, obchody s potravinami i suvenýry. Místo je též známé kostelem Panny Marie Glikofillousy, který je postaven na vrcholku skály.

Alma

Alma

Hotel Alma se nachází v klidném místě na okraji Petry směrem k Anaxosu. Komplex je postaven na překrásném vyvýšeném místě s výhledem na celou petrskou zátoku s ostrovem sv.Jiří, lze dohlédnout až do 6 km vzdáleného Molyvosu, na opačné straně je výhled na blízké hory. U bazénu můžete relaxovat na lehátku, či si posedět u poolbaru a kochat se opravdu výjimečným výhledem do okolí. Domky hotelu jsou obklopeny zelení. Pro děti je k dispozici dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami. Menší písečná pláž pod hotelem Alma má pozvolný vstup do nepříliš hluboké vody (pláž Avlaki). V blízkosti klidné pláže jsou sympatické taverny, kde můžete ochutnat místní kulinářské speciality. Večerní procházky podél moře jsou při západu slunce nezapomenutelné. Kromě vlastní Petry doporučujeme návštěvu blízkého Molyvosu a poklidného střediska Anaxos.

Rosa´s House

Rosa´s House

Řadový domek se nachází na okraji centra Petry nedaleko písčito-oblázkové pláže. Přesto, že se dům nalézá v centru, dá se předpokládat klidné prostředí, protože je od hlavní komunikace oddělen chodníkem a společným upraveným prostorem. Nedaleko jsou taverny, kavárny a obchody. Na pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky.

Miramare studia

Miramare studia

Krásná vilka Miramare stojí na okraji městečka asi 1 minutu od pobřežní promenády. Je obklopená dobře udržovanou zahradou. Krásná písečná pláž Petry je vzdálena asi 10 minut.

Panorama

Panorama od 10690,-

Malý rodinný hotel Panorama patří se svou skvělou polohou blízko písečné pláže a s krásným výhledem na moře a nedaleké letovisko Petra mezi hotely, které hosté obvykle navštěvují opakovaně. Klidné místo je zárukou pohodové dovolené. Hotel Panorama tvoří několik nízkých domků v zahradě s bazénem a barem. Na nedaleké písečné pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky nebo jen tak relaxovat ve vyhřátém písku. Centrum Petry je plné klikatých uliček s obchody, tavernami a bary. Doporučujeme také návštěvu čtyři kilometry vzdáleného města Molyvos, které je typickou ukázkou místní architektury.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy