Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Lesbos

 

Stručný popis ostrova Lesbos

Ostrov Lesbos je 3. největší řecký ostrov, leží ve východní Egeidě, v těsné blízkosti tureckého pobřeží, na severu ostrova je vzdálenost od Turecka jen 10 km. Ostrov Lesbos, přezdívaný ostrovem oliv, patří k nejúrodnějším oblastem Řecka, vyznačuje se mimořádnou krásou a rozmanitostí krajiny. Za zmínku stojí fakt, že v některých vesnicích na východním pobřeží církev dodnes toleruje rituální oběti zvířat. Lesbos má za sebou pohnutou historii, mnoho dochovaných památek a krásné pláže, mnohem detailněji se s ostrovem můžete seznámit na stránce Lesbos detailně, najdete zde také fotky z ostrova, informace o známých slavných rodácích a mnoho dalšího zajímavostí.

Krajina ostrova Lesbos

Do pobřeží ostrova Lesbos zasahují dva hluboké zálivy – od jihozápadu Kolos Kallonis, od jihovýchodu Kolos Jeras. Krajina ostrova Lesbos má hornatý charakter – nejvyšší hora Olympos /967 m n.m./ se nachází na jihu ostrova, ostrov vznikl sopečnou činností, i přes tyto skutečnosti má ostrov dostatek zeleně. Ostrov Lesbos má několik zajímavostí – pozůstatkem sopečné činnosti jsou termální prameny Thermi, Eftalou, Geras nebo Polichnitos, dále pak světový unikát, patřící k národním památkám – zkamenělý les na západě Lesbos.

Klima a počasí ostrova Lesbos

Klima na Lesbosu je středozemní, má nejvíce slunných dní v roce ze všech ostrovů v Egejském moři, detailní počasí v létě i zimě si můžete zjistit na stránkách Lesbos - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Hlavní město Mytilini

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, leží u jedné z přístavních zátok východního pobřeží ostrova. Mytilini je hlavním přístavem, je chráněný dlouhým molem, které je častým místem procházek. Nad taškovými střechami většinou nízkých domů se tyčí  charakteristická kupole chrámu Therápon /konec 19. stol/, ve městě je kromě jiného Muzeum byzantského sakrálního umění, Archeologické muzeum.  Mezi dnešním jižním a antickým severním přístavem se prostírá terénní sníženina, přes kterou kdysi vedl vodní kanál. Na vyvýšenině  stojí pozůstatky středověkého hradu z r. 1373, které také tvoří dominantu města. Přímo v hlavním městě najdete mnoho památek na historii ostrova, antické divadlo, zbytky antického přístavu a mola.

Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Na ostrově je půjčoven mnoho, vše je shrnuté na stránce Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Jak na Lesbos?

Cca 10 km jihovýchodně od Mytilini se nachází mezinárodní letiště, takže na ostrov se pohodlně můžete dostat letecky, ovšem nic nebrání návštěvníkům připlout po moři – ostrov má pravidelné trajektové spojení s Aténami, Soluní a Kavalou na řecké pevnině, také s mnoha okolními ostrovy, včetně lodního spojení s Tureckem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Lesbos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Lesbos hotely, apartámy a studia


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy