Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Lesbos

 

Stručný popis ostrova Lesbos

Ostrov Lesbos je 3. největší řecký ostrov, leží ve východní Egeidě, v těsné blízkosti tureckého pobřeží, na severu ostrova je vzdálenost od Turecka jen 10 km. Ostrov Lesbos, přezdívaný ostrovem oliv, patří k nejúrodnějším oblastem Řecka, vyznačuje se mimořádnou krásou a rozmanitostí krajiny. Za zmínku stojí fakt, že v některých vesnicích na východním pobřeží církev dodnes toleruje rituální oběti zvířat. Lesbos má za sebou pohnutou historii, mnoho dochovaných památek a krásné pláže, mnohem detailněji se s ostrovem můžete seznámit na stránce Lesbos detailně, najdete zde také fotky z ostrova, informace o známých slavných rodácích a mnoho dalšího zajímavostí.

Krajina ostrova Lesbos

Do pobřeží ostrova Lesbos zasahují dva hluboké zálivy – od jihozápadu Kolos Kallonis, od jihovýchodu Kolos Jeras. Krajina ostrova Lesbos má hornatý charakter – nejvyšší hora Olympos /967 m n.m./ se nachází na jihu ostrova, ostrov vznikl sopečnou činností, i přes tyto skutečnosti má ostrov dostatek zeleně. Ostrov Lesbos má několik zajímavostí – pozůstatkem sopečné činnosti jsou termální prameny Thermi, Eftalou, Geras nebo Polichnitos, dále pak světový unikát, patřící k národním památkám – zkamenělý les na západě Lesbos.

Klima a počasí ostrova Lesbos

Klima na Lesbosu je středozemní, má nejvíce slunných dní v roce ze všech ostrovů v Egejském moři, detailní počasí v létě i zimě si můžete zjistit na stránkách Lesbos - počasí a předpověď počasí na 14 dní

Hlavní město Mytilini

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, leží u jedné z přístavních zátok východního pobřeží ostrova. Mytilini je hlavním přístavem, je chráněný dlouhým molem, které je častým místem procházek. Nad taškovými střechami většinou nízkých domů se tyčí  charakteristická kupole chrámu Therápon /konec 19. stol/, ve městě je kromě jiného Muzeum byzantského sakrálního umění, Archeologické muzeum.  Mezi dnešním jižním a antickým severním přístavem se prostírá terénní sníženina, přes kterou kdysi vedl vodní kanál. Na vyvýšenině  stojí pozůstatky středověkého hradu z r. 1373, které také tvoří dominantu města. Přímo v hlavním městě najdete mnoho památek na historii ostrova, antické divadlo, zbytky antického přístavu a mola.

Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Na ostrově je půjčoven mnoho, vše je shrnuté na stránce Lesbos - půjčovna aut a skútrů

Jak na Lesbos?

Cca 10 km jihovýchodně od Mytilini se nachází mezinárodní letiště, takže na ostrov se pohodlně můžete dostat letecky, ovšem nic nebrání návštěvníkům připlout po moři – ostrov má pravidelné trajektové spojení s Aténami, Soluní a Kavalou na řecké pevnině, také s mnoha okolními ostrovy, včetně lodního spojení s Tureckem.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Lesbos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Lesbos hotely, apartámy a studia

Theofilos

Theofilos od 16490,-

hotelový areál Theofilos v mírném svahu s příjemnou rodinnou atmosférou je vystavěn v tradičním letovisku Petra. Organizovaná písečná pláž s hrubším pískem (místy s oblázky) a čisté moře s modrou vlajkou jsou ve vzdálenosti cca 450 m, k dosažení přes silnici cestou malebnými uličkami letoviska. Centrum letoviska Petra, které se nachází podél pobřeží, je ve vzdálenosti cca 430 m. Zde jsou restaurace, taverny, kavárny, bary, obchody s potravinami i suvenýry. Místo je též známé kostelem Panny Marie Glikofillousy, který je postaven na vrcholku skály.

Cavo Christo

Cavo Christo

Nově zrekonstruovaný penzion Cavo Christo, skládající se ze dvou samostatných budov, je velmi oblíben pro svou ojedinělou polohu. Nachází se na ostrově Lesbos v klidné části letoviska Petra, přímo naproti písečně oblázkové pláže. V blízkosti cca 150 m se nachází několik minimarketů. Centrum letoviska Petra s pestrou škálou taveren, restaurací a malebných obchůdků je vzdáleno cca 300 m.

Nicolas studia

Nicolas studia

Dům Nicolas má 2 budovy, jejichž balkóny jsou orientovány do malého dvorku. Je postaven v klidnější části starého centra městečka Petra. Na hlavní malé náměstí s tavernami, kavárnami a obchody se dostanete za 1 min. Na pobřežní promenádu je to také blízko a na začátek hezké městské pláže se dostanete asi za 5 min.

Panorama

Panorama od 16990,-

Malý rodinný hotel Panorama patří se svou skvělou polohou blízko písečné pláže a s krásným výhledem na moře a nedaleké letovisko Petra mezi hotely, které hosté obvykle navštěvují opakovaně. Klidné místo je zárukou pohodové dovolené. Hotel Panorama tvoří několik nízkých domků v zahradě s bazénem a barem. Na nedaleké písečné pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky nebo jen tak relaxovat ve vyhřátém písku. Centrum Petry je plné klikatých uliček s obchody, tavernami a bary. Doporučujeme také návštěvu čtyři kilometry vzdáleného města Molyvos, které je typickou ukázkou místní architektury.

Alma

Alma od 13817,-

Hotel Alma se nachází v klidném místě na okraji Petry směrem k Anaxosu. Komplex je postaven na překrásném vyvýšeném místě s výhledem na celou petrskou zátoku s ostrovem sv.Jiří, lze dohlédnout až do 6 km vzdáleného Molyvosu, na opačné straně je výhled na blízké hory. U bazénu můžete relaxovat na lehátku, či si posedět u poolbaru a kochat se opravdu výjimečným výhledem do okolí. Domky hotelu jsou obklopeny zelení. Pro děti je k dispozici dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami. Menší písečná pláž pod hotelem Alma má pozvolný vstup do nepříliš hluboké vody (pláž Avlaki). V blízkosti klidné pláže jsou sympatické taverny, kde můžete ochutnat místní kulinářské speciality. Večerní procházky podél moře jsou při západu slunce nezapomenutelné. Kromě vlastní Petry doporučujeme návštěvu blízkého Molyvosu a poklidného střediska Anaxos.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy