Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Matala

 

Stručný popis střediska Matala

Turistické středisko Matala se nachází na jižním pobřeží ostrova Kréta, cca  75 km jihozápadně od hlavního města Heraklionu. Středisko Matala leží v zátoce Messara, která tvoří krásnou 250 m širokou písečnou pláž. Středisko Matala je oblíbeným místem, kam zajíždí autobusy při okružních výletech s turisty, kteří chtějí poznat tuto oblast, přesto není příliš rušným místem. Díky tomu, že zde vede jediná cesta, která v Matale končí, není zde žádná doprava, okolní skaliska která ji obklopují zase nedovolují další zástavbu, proto zde najdete klid a pohodu.

Vybavení letoviska Matala

Jižní část střediska Matala tvoří centrum, kde v úzkých uličkách najdete malé hotýlky, penziony, taverny a kluby, které nabízí odpočinek téměř na pláži, je zde několik malých obchůdků a marketů, kde zakoupíte základní potraviny, plážové potřeby a suvenýry. Pláž v Matala je pokryta jemným pískem, nabízí zapůjčení slunečníků s lehátky, další možností je koupání na Red Beach, ke které se dostanete pěší cestou přes jižní skaliska, je pokryta načervenalým pískem, odtud také její název a naleznete zde více soukromí. Když se po příjezdové cestě do Mataly vrátíte cca 3 km zpět a vydáte se cestou směřující na sever můžete zkusit koupání u dlouhé písečné pláže Komos, která se táhne až k letovisku Kalamaki. Zde přímo u pláže, na jejím jižním konci se nachází na mírně vyvýšeném pahorku oplocené archeologické naleziště – minojský přístav pro město Festos, později pro Gortys.

Jeskyně v Matale

Středisko Matala nabízí také jednu zajímavost – prohlídku skalisek, které lemují severní část pláže v Matale, ve skalních stěnách jsou vytesány umělé jeskyně vytvořené již v neolitu, v 1.-2. stol. sloužily jako pohřebiště, později v raně křesťanském období jako obydlí, v 60. letech zde pobývali vyznavači hipies.

Středisko Matala a okolí

Pro milovníky historie je ubytování ve středisku Matala příležitostí navštívit blízké historické a archeologické lokality. Jen cca 10 km od Mataly leží minojský palác Faistos, kde byl nalezen mj. Disk z Faistu s dosud nerozluštěným písmem /je vystaven v Archeologickém muzeu v Heraklionu/ , cca 2 km západně od paláce pak zbytky minojského letního palácového sídla Agia Triada mj. s krásným výhledem na 3 km vzdálené jižní pobřeží Kréty. Pokud budete pokračovat krásně zelenou úrodnou nížinou Messará po hlavní silnici dále na východ, dostanete se po cca 15 km k pozůstatkům města Gortis, které bylo v minulosti hlavním městem ostrova, je zde vytesán Megali Epigrafi – právní kodex /5. stol.př.n.l./ , stojí zde ruiny baziliky Agios Titos /6.stol.př.n.l./ a mnoho dalších minojských objektů v okolí. Pokud uvažujete o pronájmu auta, doporučujeme vyřídit si půjčení s předstihem, v letní sezóně bývají nabídky a výběr zdejších půjčoven malé.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Matala


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy