Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Matala

 

Stručný popis střediska Matala

Turistické středisko Matala se nachází na jižním pobřeží ostrova Kréta, cca  75 km jihozápadně od hlavního města Heraklionu. Středisko Matala leží v zátoce Messara, která tvoří krásnou 250 m širokou písečnou pláž. Středisko Matala je oblíbeným místem, kam zajíždí autobusy při okružních výletech s turisty, kteří chtějí poznat tuto oblast, přesto není příliš rušným místem. Díky tomu, že zde vede jediná cesta, která v Matale končí, není zde žádná doprava, okolní skaliska která ji obklopují zase nedovolují další zástavbu, proto zde najdete klid a pohodu.

Vybavení letoviska Matala

Jižní část střediska Matala tvoří centrum, kde v úzkých uličkách najdete malé hotýlky, penziony, taverny a kluby, které nabízí odpočinek téměř na pláži, je zde několik malých obchůdků a marketů, kde zakoupíte základní potraviny, plážové potřeby a suvenýry. Pláž v Matala je pokryta jemným pískem, nabízí zapůjčení slunečníků s lehátky, další možností je koupání na Red Beach, ke které se dostanete pěší cestou přes jižní skaliska, je pokryta načervenalým pískem, odtud také její název a naleznete zde více soukromí. Když se po příjezdové cestě do Mataly vrátíte cca 3 km zpět a vydáte se cestou směřující na sever můžete zkusit koupání u dlouhé písečné pláže Komos, která se táhne až k letovisku Kalamaki. Zde přímo u pláže, na jejím jižním konci se nachází na mírně vyvýšeném pahorku oplocené archeologické naleziště – minojský přístav pro město Festos, později pro Gortys.

Jeskyně v Matale

Středisko Matala nabízí také jednu zajímavost – prohlídku skalisek, které lemují severní část pláže v Matale, ve skalních stěnách jsou vytesány umělé jeskyně vytvořené již v neolitu, v 1.-2. stol. sloužily jako pohřebiště, později v raně křesťanském období jako obydlí, v 60. letech zde pobývali vyznavači hipies.

Středisko Matala a okolí

Pro milovníky historie je ubytování ve středisku Matala příležitostí navštívit blízké historické a archeologické lokality. Jen cca 10 km od Mataly leží minojský palác Faistos, kde byl nalezen mj. Disk z Faistu s dosud nerozluštěným písmem /je vystaven v Archeologickém muzeu v Heraklionu/ , cca 2 km západně od paláce pak zbytky minojského letního palácového sídla Agia Triada mj. s krásným výhledem na 3 km vzdálené jižní pobřeží Kréty. Pokud budete pokračovat krásně zelenou úrodnou nížinou Messará po hlavní silnici dále na východ, dostanete se po cca 15 km k pozůstatkům města Gortis, které bylo v minulosti hlavním městem ostrova, je zde vytesán Megali Epigrafi – právní kodex /5. stol.př.n.l./ , stojí zde ruiny baziliky Agios Titos /6.stol.př.n.l./ a mnoho dalších minojských objektů v okolí. Pokud uvažujete o pronájmu auta, doporučujeme vyřídit si půjčení s předstihem, v letní sezóně bývají nabídky a výběr zdejších půjčoven malé.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Matala

Zafiria

Zafiria od 11090,-

Hotel Zafiria stojí na začátku menšího letoviska Matala nedaleko minojského paláce Festos. Písečná pláž je vzdálena cca 60 m, při vstupu do vody je místy kamenitá. Pobřežní promenáda je lemovaná obchody, tavernami a sezónními obchody.

Frangiskos

Frangiskos od 11052,-

Hotel Frangiskos se nachází na Krétě nedaleko centra střediska Matala, v blízkosti krásné a známé písčité pláže. Hotelový areál je tvořen hlavní budovou a několika dalšími budovami. Obchody se suvenýry a potravinami, bankomat několik desítek metrů od hotelu. Zastávka autobusu je přímo před hotelem Frangiskos. Vzdálenost od Heraklionu cca 65 km.

Europa Matala

Europa Matala

Hotel Europa Matala se nachází cca 400 m od písčité pláže s pozvolným vstupem do moře v letovisku Matala. Letiště v Heraklionu je vzdáleno zhruba 75 km.

Matala Bay

Matala Bay od 12890,-

Nově zrekonstruovaný klidný hotel Matala Bay se zahradou je tvořený hlavní několikapatrovou budovou s výtahem a nachází se na začátku letoviska Matala nedaleko známé písečné pláže "Golden Beach". Nedaleko se nacházejí další písečné pláže – červená (Red Beach) a pláž Komos. Centrum letoviska s pláží je 200 m od hotelu po chodníku. Autobusová zastávka je 200 m od hotelu. Vzdálenost od Heraklionu zhruba 75 km.

Marina

Marina

Menší hotel s poklidnou přátelskou atmosférou se nachází v letovisku Matala, které je vhodné pro pohodovou a odpočinkovou dovolenou. Nejbližší nákupní možnosti, restaurace a bary jsou vzdáleny cca 500 m od hotelu. Centrum městečka Matala je vzdáleno cca 900 m. Letiště v hlavním městě Heraklion je vzdáleno cca 70 km.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy