Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Kréta

 

Stručný popis ostrova Kréta

Největší, nejjižnější a nejvýznamnější řecký ostrov Kréta leží cca 100km jihovýchodně  od Peloponésu na jižním okrají Egejského moře a tím tvoří nejjižnější část Evropy. Kréta je současně 5. největším ostrovem ve Středozemním moři. Na severním pobřeží je omývána Krétským mořem, na jihu pak mořem Libyjským.

Níže jsou uvedeny základní informace, ale Kréta opravdu rozlehlá a není možné zde vyjmenovat vše. Pokud Vás tento základní popis zaujme, tak pro podrobnější informace se můžete podívat na stránku Kréta detailně, kde se dovíte mnohem více, včetně fotogalerií z různých oblastí, své fotky zde zveřejňují také uživatelé, kteří již tento kouzelný a nezapomenutelný ostrov navštívili a chtějí dalším zájemcům přiblížit ostrov Krétu. Najdete tam i cestopisy z Kréty, ty vám jistě podají další informace, je možno se také zapojit do diskusního fóra, kde se můžete zeptat na věci, které vás ohledně vašeho event. pobytu na Krétě budou zajímat. Stránka se jmenuje ostrov Kréta v detailech.

Nej ostrova Kréta

Ostrov Kréta má mnoho dalších nej – má nejvyšší pohoří na řeckých ostrovech, největší kumulaci minojských, antických i jiných památek, nejznámější soutěsky, nejkrásnější pláže a hlavně – je nejrozmanitější. Turisté jsou různí, každý očekává na své dovolené něco jiného. Ale na Krétě najde to své opravdu každý.

Kréta - rozdělení, počasí a přírodní podmínky

Geologie a rozdělení

Kréta, ostrov turisticky mimořádně zajímavý, je 12 – 57 km široký a s délkou 260 km se táhne od západu k východu, přibližně ve směru zemských rovnoběžek.  Na Krétě najdete 3 horské masivy :

  • na západě pohoří Lefka Ori s vrcholem Pachnes /2453 m n.m./
  • ve střední části ostrova pohoří Idi Oros s vrcholem Psiloritis /2456 m n.m./
  • na východě pak pohoří Dikti s vrcholem Dikti /2148 m n.m./

Podmínky pro zemědělství v horských oblastech jsou skromné, mezi pohořími se však prostírají úrodné roviny, náhorní plošiny : Messará, Omalos, Lasithi. Povrch ostrova je tedy velmi různorodý, jižní pobřeží většinou strmě spadá k moři, severní pobřeží je plošší a horizontálně členitější, zde také leží hlavní krétské přístavy a největší města Chania, Rethymnon, Heraklion , Agios Nikolaos a Sithia, 1. čtyři jmenované města jsou také okresními městy 4 krétských oblastí.

Hlavním městem ostrova Kréta je město Heraklion, ležící na severním pobřeží, město Chania, které bylo do r. 1971 hlavním městem a správním střediskem leží také na severním pobřeží, směrem na západ od Heraklionu, směrem na východ je pak u severního pobřeží město Sitia. U uvedených měst se nacházejí 3 letiště ostrova a také hlavní přístavy ostrova Kréta – letecká a lodní doprava jsou ty způsoby, jak se na Krétu můžete přepravit.

Počasí a klima

Podnebí na ostrově Kréta je typicky středomořské s mírnými a  na srážky bohatými zimami, suchými a horkými léty. Pokud vás zajímají teploty v jednotlivých měsících roku, archivní informace či další podrobnosti, podívejte se na stránku ostrov Kréta - počasí a předpověď, kde se o počasí a klimatu na ostrově Kréta dovíte mnohem více.

 

Památky na Krétě a trocha historie

Historie ostrova Kréta je velmi dlouhá a bohatá, stopy nejstaršího osídlení Kréty vedou až do 7.tisíciletí př. n.l., o něco později se na Krétě se rozvinula minojská kultura, v této době byla Kréta nejsilnější námořní mocností ve Středozemním moři. Kolem r. 1400 př. n.l. došlo za nevyjasněných okolností k náhlému úpadku minojské kultury, tehdejší krétská města byla zničena přívalovou vlnou, snad po výbuchu sopky na ostrově Santorini, nebo šlo o dopad silného zemětřesení. Po dlouhých obdobích nadvlády Dórů, Římanů, Saracénů, Benátčanů a Turků, získala Kréta na krátkou dobu autonomii, díky iniciativě krétského rodáka, politika a později předsedy řecké vlády Venizelose  byla v r. 1912 Kréta připojena k tehdejšímu Řeckému království.

Díky své dlouhé historii najdete na Krétě památky na minulost téměř na každém kroku, z těch největších uvedeme pozůstatky 4 minojských  paláců – Knossos, Festos, Malia a Kato Zakros, nebo významná archeologická naleziště Gortys, Ag. Deka, Matala, Gournia. Kromě archeologických památek a nalezišť, kterých je na Krétě neuvěřitelný počet, zde najdete také řadu zajímavých kláštěrů : Chrisoskalitissa, Ag. Triada, Preveli, Moni Toplou …

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Kréta

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Kréta hotely, apartámy a studia


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy