Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Heraklion

 

Stručný popis střediska Heraklion

Heraklion je největším městem a správním střediskem  řeckého ostrova Kréta, 5. největším městem celého Řecka,  leží zhruba uprostřed severního pobřeží ostrova, je také nejdůležitějším přístavem Kréty, též sídlem řeckého ortodoxního arcibiskupství. Cca 5 km východně od Heraklionu je hlavní mezinárodní letiště. 

Kraj Heraklion leží mezi dvěma pohořími  - na západě pohoří Ida a pohoří Dikti na východě, letoviska na severním pobřeží v okolí Heraklionu jsou nejvíce turisticky navštěvovanými, jsou doporučována těm klientům, kteří mají rádi ruch a rušnou zábavu, i když také zde se v menší míře najdou místa, kde si prožijete klidnou dovolenou s možností blízkosti turistického ruchu a zábavy. Na území kraje Heraklion se nachází nejvýznamnější archeologické lokality – Knossos leží cca 5 km jihovýchodně, Malia na severním pobřeží východně od Heraklionu, Festos, Gortis a Ag. Deka poblíž jižního pobřeží, které nabízí odpočinek u krásných písčitých pláží.

Památky v Heraklionu

Ve starověku byl Heraklion přístavem města Knossos, dominantou města je benátská pevnost, která chránila vjezd do přístavu, staré město bylo obehnáno 5 km dlouhými hradbami, dnes se na nádvoří pevnosti konají různé kulturní akce. V blízkosti starého přístavu, kde kotví rybářské lodě a jachty, jsou zbrojnice, které sloužily jako doky pro opravy lodí. Pro milovníky historie je nejdůležitějším lákadlem Archeologické muzeum v Heraklionu – Kretikon Museion, zdejší exponáty silně konkurují Národnímu archeologickému muzeu v Athénách. Prohlídka muzea zabere min. 1 den, nálezy jsou chronologicky vystaveny v 16-ti sálech a dvou poschodích. Dalšími muzei v Heraklionu jsou Historické muzeum, součástí je také bohatá etnografická sbírka  a Muzeum sakrálního umění. I když město jako celek nepůsobí příliš malebně, stopy historie zde najdeme také – např. na Venizelosově náměstí se nachází Morisiniho kašna  s fontánou /1628/ a plastika lvů /14. stol./, v bývalém kostelu Sv. Marka – Ag. Markos je dnes městská výstavní síň pro díla byzantského malířství. Na ulici vedoucí severním směrem k přístavu, stojí bývalá benátská lodžie, dnes radnice města. Mezi významné kostely v Heraklionu patří kostel Ag. Titos,  pojmenovaný po průvodci apoštola Pavla a údajně 1. krétském biskupovi, jako církevní relikvie je zde dodnes uchovávána jeho lebka. Jak vidno, stará část města Heraklion stojí za návštěvu, přestože je nazýváno „betonovým městem“ díky betonové výstavbě ve východní části města a průmyslovým předměstím na západě. Při své návštěvě autem si dejte pozor na nepřehlednou dopravní situaci, optimální je zaparkovat poblíž autobusového nádraží u přístavu, nebo se do hlavního města Kréty dopravit autobusovou dopravou.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Heraklionu


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy