Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Letovisko Chania

 

Stručný popis střediska Chania

Krásné město Chania, 2. největší město ostrova Kréta, ležící na severním pobřeží ostrova, v jihovýchodním výběžku zátoky, cca 130 km západně od hlavního města Heraklion, byla založena Benátčany ve 13. stol. na místě antického města Kydonia. Chania byla až do r. 1971 správním centrem a hlavním městem Kréty, cca 12 km severovýchodním směrem, na poloostrově Akrotiri  se nachází důležité mezinárodní letiště.

Bohatá historická minulost dělá z Chanie nádherné město plné historických památek, obklopené 3 km dlouhými hradbami ze 16. stol., s nádhernými vrcholy Lefka Ori v pozadí. Dominantami města Chania je benátský přístav s majákem a bývalými skladišti zbraní,  pevnost Schiavo, která prochází restaurovacími pracemi, u moře stojící pevnost Firkas, kde je umístěno Námořní muzeum.

Při procházce malebnými uličkami v centru města navštivte třeba Archeologické muzeum s nálezy z dórského období, které se nachází v gotickém kostele San Francesco, Muzeum lidového umění umístěné v katolickém kostele,  nebo velkou budovu Tržnice /1911/, postavenou ve tvaru rovnoramenného kříže, ta nabízí mnoho druhů zboží a díky klimatizaci také příjemné ochlazení. V Chania je krásná promenáda  podél nábřeží s benátskými a patricijskými domy, s mnoha tavernami, restauracemi a bary, také poblíž moře a přístavu najdeme Janičářskou baštu /1645/.Chania nabízí velké množství nákupních možností – od malých krámků se základní nabídkou, obchůdků a stánků se suvenýry, po supermarkety, obchody s klenoty a butiky s oblečením světových značek.

Až si užijete nákupů, můžete si odpočinout s městském parku, kde najdete příjemný stín ve stínu starých stromů, děti si zde mohou pohrát na dětském hřišti nebo si prohlédnout minizoo.

Výlety a okolí ze střediska Chania

Krásné město Chania, nazývané Benátkami východu a Kráskou západu, nabízí opravdu mnoho, zrovna tak jako její okolí, můžete vyrazit na poloostrov Akrotiri s několika krásnými kláštery, nebo na nedaleký vrchol Profitis Elias / cca 8 km východně/, kde je památník řeckého státníka Venizelose a nádherný panoramatický výhled na celé město a moře.
Kraj Chania patří k nejkrásnějším oblastem ostrova Kréta, patří k němu také 3 severní poloostrovy Akrotiri s několika kláštery a příjemnými plážemi, civilizací nedotčený Rodopou a Gramvousa s nádhernou pláží Balos. Směrem k jihu se dostanete hornatým vnitrozemím k pláži Elafonissi, pojedete krásnou krajinou, tvořenou pohořím Lefka Ori, v jihozápadní části se rozkládá Národní park Samaria. Součástí kraje Chania je také město Paleochora na jižním pobřeží, odkud se lodí dostanete na nejjižnější místo Evropy – největší krétský ostrov Gavdos.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) v Chania


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy