Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Kalymnos

 

Stručný popis ostrova Kalymnos

Ostrov Kalymnos, patřící do Jižních Sporad – Dodekanés má rozlohu 110 km2, leží 12 km severozápadně od ostrova Kos. Klima ostrova Kalymnos je suché středozemské, pokud Vás zajímají detaily klimatických podmínek, podívejte se na Kalymnos - počasí.

Kalymnos je holý vápencový ostrov s roklinami a soutěskami, pobřeží je většinou strmé a skalnaté, rozčleněné do mnoha zátok, kam často připlouvají výletní lodě a jachty. Od ostrova Léros na severozápadě ho odděluje úzký průliv Diapori – Leroská úžina. Na západní straně zátoky Panormos leží skalnatý ostrov Telendos. Obecně by se dal ostrov rozdělit na západ, kde jsou romantické zátoky, pláže a letoviska,  a na východ, které sice budí zdání pusté a drsné krajiny, však překvapí svojí různorodostí. O dalších zajímavostech, možných výletech na ostrově Kalymnos se dočtete na stránkách Kalymnos v detailech.

I když Vás Kalymnos asi zaujme a možná okouzlí svou drsnou krásou, není tak nehostinný, jak by se mohlo zdát při prvním pohledu. Přes svou malou rozlohu je Kalymnos velmi různorodý a prozatím dosti panenský ostrov. Skalnaté hory ukrývají mezi sebou dvě úrodná údolí Vathi a Pothia, kde se pěstují citrusy, pomerančovníky a také olivy a vinná réva. Ostrov je také znám pro dobré možnosti potápění, mořské dno nelze označit za nezajímavé – v hlubokých vodách se ukrývá bohatý podmořský svět s historickými poklady a vraky lodí. Další, čím je Kalymnos známý sběr mořských hub, který místním obyvatelům již dlouhých 500 let slouží jako základ obživy (je zde i muzem sběru mořských hub).

Historie Kalymnosu

Kromě sluníčka a nádherných pláží, sportu a poznávání krajiny láká Kalymnos návštěvníky také na archeologické nálezy a historické památky. Osídlení ostrova Kalymnos už od neolitu přes všechny následující epochy dokládají i nálezy z řady pobřežních jekyň (Daskalio, Agia Barbara). Bohatá řecká mytologie vás bude provázet každým koutem tohoto ostrova a připomene, že název ostrov získal podle jména obra Kalymnose, který byl do této oblasti Egejského moře hozen – z výšky jsou v obrysu ostrova vidět jeho nohy.

Co na ostrově Kalymnos ?

Pláže na ostrově jsou převážně oblázkové, na západním pobřeží jsou také písečné – ke všem se dostanete ať už na kole, motorce, autem nebo místním autobusem. Pro horolezce jsou připraveny speciální skalní trasy spojené s návštěvami jeskyní. Klidnější povahy přivítají třeba návštěvu horkých pramenů, které mají údajně léčivé účinky, kromě těch dokázaných relaxačních.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Kalymnos

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Kalymnos hotely, apartámy a studia

Sevi

Sevi

4 studia a 1 apartmán

Kantouni Beach

Kantouni Beach

Velmi hezký komplex Kantouni Beach je z modrobílých vilek obklopených vzrostlou subtropickou zahradou, ve které se střídají tmavě zelené palmy s krásnými barevnými oleandry. Studia a apartmány jsou přímo na písečné pláži, která je vhodná pro surfování. 

Andromeda studia

Andromeda studia

Předností, ale i určitou nevýhodou okouzlujícího tradičního řeckého ostrova Kalymnos je to, že je poměrně hornatý, což oceňuje mnoho našich klientů lezců a turistů. Letovisko Kantouni však bylo zbudováno snad na jediném rovinatém místě Kalymnosu, podél dlouhé písečné pláže, čímž umožňuje užívat si krás tohoto ostrova i lidem se ztíženou pohyblivostí nebo rodinám s malými dětmi. Sama pláž je lemovaná útesy, na jednom z nich se nachází malý klášter sv. Kříže, kde údajně sv. Jan sepsal část apokalypsy. Jen cca 50 m od pláže na samém začátku Kantouni se nachází v malé zahradě dvě typické modrobílé budovy studií Andromeda. V okolí naleznete obchůdky i restaurace, do centra letoviska se dostanete procházkou po pláži nebo uličkami po cca 300 m. Nedaleko je autobusová zastávka odkud se můžete svézt do hl. města Pothia vzdáleného 5 km nebo do oblíbeného letoviska Massouri.

Kalydna Island

Kalydna Island od 15975,-

Na suchém a skalnatém Kalymnosu leží hotel s hlavní budovou a přilehlými bungalovy, vystavěnými v egejském stylu, obklopený zahradou plnou oleandrů. Široké písečné pláže u Kantouni a Linária jsou od hotelu vzdálené cca 300 m. Naproti hotelu se nachází místními starousedlíky nazývané "obchodní centrum", kde najdete množství obchůdků. V blízkosti můžete též navštívit některou z taveren, restaurací či barů a ochutnat místní řecké speciality. Vzdálenost od letiště 5km.

Kantuni Beach

Kantuni Beach od 12571,-


Přímo na písečné pláži na začátku letoviska Kantouni byl postaven hotel Kantouni Beach. Jeho areál se skládá z tradičně modrobilé budovy, zahrady, sluneční terasy s bazénem a barem. Hotel nedávno prošel menší rekonstrukcí. Studia a apartmány jsou účelně zařizené a z balkonů se otevírá krásný výhled na moře. 24-hodinová recepce, bazén a snack bar jsou zde proto, aby vám na dovolené nic nescházelo. Pocit soukromí se zde potkává s přátelskou rodinnou atmosférou. Podél pláže s výhledem na ostrůvek Ag. Kiriaki se krátkou procházkou dostanete do centra, kde na vás čekají vyhlášené taverny a bary. Doporučujeme pro páry i rodiny s dětmi.


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy