Řecko - informace o ostrovech

informace a o Řecku a řeckých ostrovech

Ostrov Ithaka

 

Stručný popis ostrova Ithaka

Ostrov Ithaka patří do skupiny Ionských ostrovů. I když se rozlohou 96 km2 řadí k spíše malým ostrovům, pobyt zde může být hodně zajímavý. Na délku má Ithaka pouhých 30 km, je tedy ideální k detailnímu poznávání, ať už pěšky, na kole, nebo busem. Od ostrova Kefalonia je vzdálen pouhé 4km a protože Ithaka nemá vlastní letiště, většina návštěvníků sem dorazí právě z Kefalonie lodním trajektem. Lodní spojení má ostrov také s ostrovy Lefkada, Korfu a s přístavem Patras na řecké pevnině.

Příroda Ithaky

Ithaka nepatří k rušným a navštěvovaným řeckým destinacím a tak si zachovává svůj přirozený charakter - příroda je hodně zelená, plná borovných lesů, vinic, oliv a cypřišů (detaily o klima viz stránka Ithaka - počasí). Více o tomto ostrově, historii nebo možných výletech za krásami a plážemi Ithaky se dozvíte na stránkách Ithaka v detailech.

Co na Ithace?

Nejvyšší hora je Néritos /808 m n. m./ a nachází se na severu ostrova. Známější je však hora Aieros, na jejímž vrcholku stojí klášter Panagia Katharon /556 m n. m./, kde se každoročně 8. září konají tradiční slavnosti.

Ithaka je všeobecně ztotožňována s královstvím Odyssea a i dnes na ostrově objevíte místa spjatá s příběhy o tomto antickém hrdinovi. Během doložené historie prošla Ithaka různými zvraty, bohužel, podobně jako na sousední Kefalonii, i na ostrově Ithaka byly historické stavby a památky téměř beze zbytku zničeny několika zemětřeseními, poslední bylo v r. 1953.

Ostrov Ithaka tedy nemůže nabídnout památky ši archeologii, avšak může nabídnout klid a relaxaci a to právě proto, že není příliš masově navštěvován. Zdejší pláže jsou málokdy přeplněné, moře se pyšní krásnou barvou a čistotou a okolní krajina je plná zeleně a skalisek. Najdete zde samozřejmě i nádherné odlehlé pláže s divokou přírodou nebo dokonce pláž s potopeným antickým městem a malým archeologickým nalezištěm. Také na Ithace, jako na spoustě jiných řeckých ostrovů, jsou pláže oceněny modrou vlajkou EU za čistotu.

Tipy na hotely, studia a apartmány (nebo jiné ubytování) na ostrově Ithaka

Níže je pár vybraných tipů, kompletní přehled najdete na stránce Ithaka hotely, apartámy a studia


Nezaujalo Vás Řecko? Nebo se bojíte stávek či problémů?

Zkuste třeba i:

Kypr

Bulharsko

Tunisko

Kanárské ostrovy